- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníPředražený realitní trh se může začít ochlazovat, prognózuje ECB

Předražený realitní trh se může začít ochlazovat, prognózuje ECB

Ceny nemovitostí v eurozóně rostou výrazně již několik let.
Předražený realitní trh v eurozóně by se mohl začít ochlazovat, pokud úrokové sazby hypoték budou růst rychleji než inflace. Uvedla to ve středu ve své zprávě o finanční stabilitě Evropská centrální banka (ECB). Informovala o tom agentura Reuters.

Růst cen nemovitostí
Ceny nemovitostí v eurozóně rostou výrazně již několik let, přičemž v období pandemie se tempo růstu ještě zrychlilo. Důvodem je mimořádně uvolněná měnová politika ECB, která stlačila hypoteční sazby dolů.

ECB, která by měla na červencovém zasedání přistoupit k prvnímu zvýšení hlavní úrokové sazby za posledních 10 let, odhaduje, že nemovitosti v eurozóně jsou v současnosti nadhodnoceny v průměru o téměř 15 %. V některých zemích je to až o 60 %.

Banka upozornila, že ceny nemovitostí by mohly klesnout o 0,83 až 1,17% při každém zvýšení hypotečních sazeb o 10 bazických bodů po úpravě o inflaci. „Prudké zvýšení úrokových sazeb může v krátkodobém horizontu způsobit v oblasti cen realit korekci. Současná nízká úroveň úrokových sazeb zvyšuje pravděpodobnost výrazného obratu cen nemovitostí,“ uvedla ECB ve zprávě, kterou zveřejňuje každých šest měsíců.

Banka zároveň poukázala na prudký růst cen domů a bytů v souvislosti s objemem poskytovaných hypotečních úvěrů. Jak dodala, nejprudší růst reálných cen nemovitostí, jakož i objemu hypoték, vykazují Slovensko, Estonsko a Litva. Co se týče dluhu domácností vůči hrubému domácímu produktu (HDP), nejvyšší je podle ECB v Nizozemsku, na Kypru a v Řecku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek