- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníCeny nemovitostí oproti loňskému roku rostly téměř o čtvrtinu

Ceny nemovitostí oproti loňskému roku rostly téměř o čtvrtinu

BRATISLAVA. Nabídkové ceny nemovitostí na Slovensku vzrostly meziročně o více než 23 procent. Vyplývá to z komentáře analytiků úseku měny, statistiky a výzkumu Národní banky Slovenska (NBS).

Jak uvádějí, růst cen nemovitostí pokračuje i na začátku roku 2022, přičemž růst cen bytů je výraznější než růst cen rodinných domů. Z regionů vynikají zejména Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj.

Údaje o úvěrech podle analytiků naznačují, že domácnosti se na začátku roku snažily využít ještě stále nízké úrokové sazby.

Nejvyšší růst byl v Košickém kraji
Nabídkové ceny nemovitostí na bydlení v prvním kvartálu 2022 vzrostly oproti předchozímu čtvrtletí o 8,5 procenta, přičemž meziroční tempo růstu dosáhlo 23,3 procenta.

„Průměrná cena rezidenčních nemovitostí je na základě nových dat na úrovni 2510 eur za metr čtvereční, oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 195 eur,“ konstatují analytici.

Příspěvky jednotlivých krajů podle nich ukazují, že k mezičtvrtletní změně ceny přispěl nejvíce Bratislavský kraj, který tvořil 62 procent z celkového cenového rozdílu. Nadprůměrné jsou i příspěvky Košického a Trnavského kraje.

Mezičtvrtletní růst nabídkových cen nemovitostí na bydlení byl nejvyšší v Košickém kraji (15,3 procenta), ceny se výrazně zvýšily také v Banskobystrickém (12,2 procenta) a Trnavském kraji (11,2 procenta).

\“V komentáři k předchozímu čtvrtletí byl uveden jako nejrychleji rostoucí kraj Prešovský, což se nezměnilo ani po revizi. Samotné ceny bytů poskočily mezi čtvrtletími nejvýrazněji v Košickém kraji,“ uvádějí analytici s tím, že nejrychlejší růst cen domů vykazuje Prešovský kraj, ve kterém je dominantní okres Poprad.

\“Domácnosti se na realitním trhu snažily využít zatím ještě stále nízké sazby, čímž ceny tlačí směrem nahoru,\“ vysvětlují. Jak dodávají, aktuální makroekonomický vývoj, jakož i očekávání budoucího vývoje úrokových sazeb však nepřejí pokračování tohoto trendu.

„Neevidujeme žádné indikátory toho, že by majitelé nemovitostí byli okolnostmi nuceni prodávat. Pravděpodobnější je spíše, že nabídky s příliš vysoko nastavenými cenovkami budou setrvávat na trhu déle, než tomu bylo v minulosti,“ uzavírají analytici.

Finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik konstatuje, že další zrychlení růstu cen v porovnání se závěrem loňského roku se dalo očekávat, jelikož klíčové faktory se nezměnily a zůstaly nakloněny vysokému tempu růstu.

\“V prvním kvartálu 2022 bylo v nabídce nadále velmi málo bytů, dokonce v Bratislavě se nabídka bytů v novostavbách zmenšila na historicky nejnižší úroveň 1 660 bytů,\“ uvedl s tím, že tuto statistiku ovlivnila zejména strategie developerů pouštět do prodeje jen omezená množství bytů v nejbližších etapách výstavby.

„Tímto krokem se developeři chrání před problémem s rostoucími cenami materiálů. Při výrazném růstu cen počítají s tím, že rostoucí náklady dokážou při pozdějším prodeji vyvážit vyššími cenami,“ doplnil.

Očekává se pokles poptávky po hypotékách
I když úrokové sazby hypoték začaly od ledna postupně růst, do konce března se podle Búlika stále držely na velmi nízké, všeobecně dostupné úrovni.

„Nové hypotéky měly v březnu 2022 průměrnou úrokovou sazbu 1,03 procenta,“ uvedl s tím, že noví žadatelé mohli v prvním kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem.

\“K tomu se přidává stále vysoká úroveň úspor obyvatelstva a nízká nezaměstnanost, na které se zatím nijak neprojevilo predikované zpomalování slovenské ekonomiky v důsledku války na Ukrajině,\“ dodal Búlik.

Jelikož úrokové sazby hypoték ve druhém čtvrtletí dále rostou a slovenská ekonomika v důsledku efektů války na Ukrajině v letošním roce rekordně zpomalí, lze podle Búlika očekávat ve druhém čtvrtletí jistý pokles poptávky po hypotékách.

„Rozhodující je, jaké tempo zvyšování úroků v bankách ve druhém kvartálu uvidíme. Osobně předpokládám, že poptávka po nových hypotékách v dalších měsících o něco klesne, avšak nepůjde o dramatickou změnu,“ konstatoval s tím, že míra omezení dosavadní vysoké poptávky po koupi bytů a domů bude primárně záviset na vývoji nezaměstnanosti a celkové hospodářské situace na Slovensku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek