- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníPekaři upozornili na neudržitelné odbytové ceny chleba a pečiva

Pekaři upozornili na neudržitelné odbytové ceny chleba a pečiva

BRATISDLAVA. Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů upozorňuje, že za poslední dva měsíce náklady na výrobu pečiva, chleba, ale i koláčů a těstovin stouply opět ve dvouciferných číslech.

Pekařům tak nezbývá než znovu zvýšit odbytové ceny a pokrýt zvýšené náklady.

„Pekaři, cukráři i těstovináři zažívají nejturbulentnější období v historii samostatného Slovenska. Bohužel pekaři nedostali žádnou pomoc během pandemie a ani během války. Nedisponují už žádnými rezervami, kterými by mohli tlumit rostoucí náklady,“ uvedl předseda představenstva svazu Milan Lapš.

„Mrzí nás, že to v konečném důsledku v rostoucích cenách vnímají především čeští spotřebitelé. Ani čtvrt roku od začátku války, která začala 24. února, však nebyl agroresort schopen udělat pro potravináře absolutně nic,“ doplnil Milan Lapšanský.

Za poslední necelé dva měsíce podle něj vzrostla cena mouky ze 420 eur na 550 eur za tunu, což představuje nárůst o 31 procent. Ceny olejů, droždí či přípravků z mouky vzrostly o 25%. Ceny obalového materiálu jsou vyšší průměrně o 25 procent.

Logistické náklady, především z důvodu stoupajících cen pohonných hmot, vzrostly o pětinu. Pokud by tyto nárůsty pekaři, cukráři či těstovináři do cen nepromítli, museli by přistoupit k propouštění zaměstnanců či dokonce zavírání svých provozů.

„Každá pekárna má jinou nákladovou strukturu, ale odbytové ceny chleba, pečiva či koláčů jsou jednoduše při aktuálním dění na trzích neudržitelné. Pokud to takto půjde dál opravdu hrozí, že některé pekárny budou muset své provozy zavřít. Pekaři mají zájem pracovat, ale v mimořádné situaci potřebují mimořádnou podporu. Státu totiž platí daně i odvody neustále. V kritické situaci proto očekávají pomoc i proto, že sektor zaměstnává až třetinu lidí pracujících v potravinářství a ve všech regionech Slovenska,“ dodal Lapšanský.

Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů sdružuje výrobce z celého Slovenska. Má téměř 500 členů od OSVČ až po velké pekárny ve všech regionech Slovenska. Členové svazu každodenně zabezpečují většinu spotřeby chleba, pečiva, cukrářských výrobků i těstovin Slováků. Zaměstnávají více než 12 000 pracovníků.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek