- Komerční sdělení -finance
Domůevropa dnesAž 25 procent Slováků by změnilo práci, kdyby přišli o možnost práce...

Až 25 procent Slováků by změnilo práci, kdyby přišli o možnost práce z domova, ukázal průzkum

Až čtvrtina Slováků by změnila práci, pokud by přišli o možnost práce z domova. Téměř u poloviny firem by si touto podmínkou zhoršily šance na přijetí.
Vyplývá to z průzkumu Hybridní model práce jako nový standard, který realizovala agentura Focus pro společnost Microsoft na vzorku 1071 duševně pracujících zaměstnanců na přelomu let 2021/2022.

Podle průzkumu více než dvě třetiny zaměstnanců, kteří vykonávají nemanuální typ práce, pracovalo během pandemie z domova (68 procent), přičemž před pandemií to bylo pouhých 20 procent. Více než polovina (57 procent) ze zaměstnanců, kteří fungovali v práci na dálku, upřednostňuje po skončení pandemie práci v kanceláři, ale jen čtyři dny v týdnu. Zbývajících 43 procent zaměstnanců, kteří pracovali z domova, by zase chtěli pracovat z domova až tři dny v týdnu.

Zájem o práci z domova
Až 81 procent respondentů uvedlo, že by byli dokonce ochotni pracovat na dálku i pro společnost sídlící mimo jejich města, kdyby bylo třeba chodit do práce osobně jen jednou měsíčně.

„Průzkum ukázal, že pro většinu zaměstnanců, kteří měli během pandemie možnost pracovat iz domu, se takový způsob práce stává novým standardem. V běžném ‚nekovidovém‘ období by taková změna a adaptace na ni ať už ze strany managementů nebo samotných zaměstnanců trvala nesrovnatelně déle. Sociální čas potřebný k zavedení hybridní práce pandemie neuvěřitelně zkrátila,“ vysvětlil sociolog Martin Slosiarik z průzkumné agentury Focus.

„O tom, zda bude tým fungovat úplně na dálku nebo hybridně, rozhodují z velké míry preference jeho členů a manažera. Vliv zaměstnanců nejen na konkrétního zaměstnavatele, ale také na strukturu celého trhu práce však roste. Poptávka po hybridním modelu práce v kombinaci s možnostmi dnešních pracovníků měnit i několikrát během kariéry zaměstnavatele napříč různými odvětvími vytváří nový typ konkurenčního prostředí,“ upozornila Marcela Havrilová, manažerka divize vzdělávání z Microsoft Slovensko a Česká republika.

Hybridní způsob práce se osvědčil
To, zda zaměstnavatelé plánují ponechat zaměstnancům flexibilitu i nadále, zjišťoval Microsoft ve spolupráci s Republikovou unií zaměstnavatelů v samostatné anketě navazující na průzkum mezi zaměstnanci. Do ankety mezi zaměstnavateli se zapojilo 37 firem z celého Slovenska. Z nich až 61 procent oslovených konstatovalo, že hybridní způsob práce se jim osvědčil a plánují ho ponechat nadále.

Podle ankety se firmy adaptovaly na nový způsob práce během několika dní (74 procent). Za největší výhody, které to firmám, které zavedly práci z domova pro zaměstnance (84 procent), přineslo, považují zejména spokojenější zaměstnance (81 procent) a zadruhé zvýšení produktivity a efektivity pracovních činností (32 procent). Žádné výhody v tomto novém světě práce nenašlo pouhých 13 procent firem.

Stejně jako zaměstnavatelé, i zaměstnanci vnímali ztrátu sociálního kontaktu jako největší negativum práce z domova. Na absenci neformálních setkání a rozhovorů v pracovním kolektivu si stěžovaly dvě pětiny (39 procent) zaměstnanců, kteří pracovali z domova.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek