- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyRodiny s dětmi dostanou vyšší přídavky, pracující mohou počítat s vyšším daňovým...

Rodiny s dětmi dostanou vyšší přídavky, pracující mohou počítat s vyšším daňovým bonusem

Rodiny s dětmi obdrží od července zvýšené přídavky i vyšší daňový bonus. Od příštího roku se zavedou i volnočasové poukázky.
Ministr financí Igor Matovič dnes definitivně protlačil svůj balíček, který má pomoci zmírnit aktuální vysokou inflaci.

Poslanci parlamentu schválili návrh na zvýšení přídavku na dítě i daňového bonusu. Rodičům se tak od července zvýší přídavky na dítě ze současných 25,88 eura na 30 eur. Od začátku příštího roku

Uvedené opatření bude stát veřejné finance v letošním roce 23 milionů eur navíc. V následujících letech budou dodatečné náklady představovat více než 270 milionů eur.

Rodiny také budou pobírat vyšší daňové bonusy. Děti, které nedovršily 15 let, budou dostávat od poloviny letošního roku 70 eur, přičemž od roku 2023 to bude 100 eur.

Daňový bonus na dítě starší 15 let bude činit od července 40 eur a od začátku ledna vzroste na 50 eur. Poslanci schválili rozšíření cílové skupiny poplatníků, kteří si budou moci uplatňovat nárok na daňový bonus na dítě.

Zrušili totiž minimální hranici šestinásobku částky minimální mzdy na uplatnění nároku. Zároveň stanovili procentní limit základu daně nároku na daňový bonus v závislosti na počtu vyživovaných dětí – od 20% do 55%.

Parlamentem také prošlo i zavedení volnočasových poukázek pro děti. Ty by se měly dostat do praxe až v příštím roce. Každé dítě od 5 do 18 let obdrží měsíčně 60 eur. Tyto peníze bude moci rodina využít jen pro volnočasové aktivity.

Podle resortu financí příspěvek na zájmové kroužky by měl být připisován na konto dítěte 12 měsíců předem. Zajistit by se tak měla flexibilita nakládání s příspěvkem a zároveň se tím umožní objednávání volnočasových aktivit v delším čase. Příspěvek se připíše na konto dítěte vždy k prvnímu dni kalendářního měsíce.

Přesný seznam volnočasových aktivit by mělo vypracovat ministerstvo školství do konce letošního roku.

Celkové náklady na volnočasové poukázky by měly v roce 2023 dosáhnout více než 372 milionů eur. V následujících letech by to mělo být téměř 406 milionů eur.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek