- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyZateplení rodinného domu: 3 nejčastější dotazy a odpovědi

Zateplení rodinného domu: 3 nejčastější dotazy a odpovědi

Zateplení domu je tématem, kterému se při stavbě nebo rekonstrukci vysněného bydlení nevyhne nikdo z nás. Ani hrubé cihlové zdi totiž nedokážou přinést takový komfort bydlení a zdravé vnitřní klima jako dobrá izolace.

Kvalitní tepelná izolace není jen o levnějším vytápění. Zateplování přináší řadu výhod, ale přesto jde o poměrně velký a relativně nákladný zásah. Toto jsou 3 věci, které byste měli vědět ještě předtím, než se pustíte do práce.

Vyplatí se zateplit starší dům?
Pokud předěláváte starší dům, můžete si klást otázku, zda se investice do zateplení opravdu vyplatí. Odpověď vám pomohou najít 3 hlavní benefity, které zateplení rodinného domu nabízí:

Nižší energetická náročnost. Zateplení šetří energii hned dvěma způsoby. V zimě snižuje tepelné ztráty a tím i náklady na vytápění domu. V létě naopak zabraňuje přehřívání vnějších stěn, takže snižuje potřebu používat klimatizaci. Kvalitním zateplením můžete ušetřit 30 až 50 % nákladů na energie.

Ochrana zdiva. Zateplení chrání nosné konstrukce i obytný prostor před vlivy počasí. Zdivo je méně náchylné ke vzniku plísní, puklin a trhlin, čímž se prodlužuje jeho životnost.

Stabilní vlhkost vzduchu. V domě bez zateplení může vlhkost vzduchu klesnout nepříjemně nízko, zvláště během topné sezóny. V zateplených domech je teplota vnitřních stěn vyšší. Vlhkost tak zůstává v komfortním rozmezí 40 až 60%. Snižuje se prašnost prostředí, lépe se nám dýchá a také klesá šance na přežití různých virů.

Jaké materiály použít k zateplení domu?
Mezi nejpoužívanější materiály k zateplení v současnosti patří bílý nebo šedý polystyren a minerální vlna. Tam, kde je zapotřebí ušetřit na tloušťce izolantu, padne volba na izolanty z resolové pěny. Vybrat si můžete také z alternativních materiálů jako izolanty z dřevních vláken, ovčí vlny, slámy a pod. Každá možnost má své plusy i mínusy. Žádný z těchto materiálů není obecně „nejlepší”. Výběr může ovlivnit věk stavby, tloušťka zdí, vnější prostředí i typ fasády.

Polystyren či minerální vlna ale nejsou jediné materiály, které budete při zateplování potřebovat. Důležitá je celá skladba zateplení. Ta obvykle sestává z lepicí stěrky, izolačních desek (polystyren, vlna), kotvení, vyrovnávací a výztužné vrstvy. Na závěr je zapotřebí i penetrační nátěr a fasádní omítka.

Jednotlivé součásti tohoto systému by se měly navzájem doplňovat, podporovat své vlastnosti a tím zvyšovat celkovou efektivitu zateplení domu. Nejlepší proto uděláte, pokud se rozhodnete pro kompletní zateplovací systém od jednoho dodavatele. Každá varianta má své specifické vlastnosti, takže si jednoduše vyberete tu ideální pro vaši nemovitost:

Věděli jste, že běžná rodina vyprodukuje až 20 litrů vodní páry za den? Problém s vlhkostí efektivně řeší „dírkovaný“ tepelněizolační systém, který se postará nejen o tepelnou pohodu v zimě i v létě. Díky vysoké paropropustnosti výrazně napomáhá odbourávat vlhkost bez nežádoucích tepelných ztrát. Tento systém je vhodný pro všechny novostavby i rekonstrukce rodinných domů.

Jeho další výhodou je, že výrazně šetří čas – zajistí rychlejší vysušení novostavby a tedy umožňuje i změnu v tradičním pořadí prací na domě. Je také vhodný k zateplení staršího domu po odstranění vlhkých a poškozených omítek a po odstranění příčin vlhkosti. Rychlý odvod vodních par z konstrukce systému zajistí jak perforované izolační desky, tak speciální lepící malta. Vaši peněženku jistě potěší příznivá cena v porovnání s minerálními izolačními deskami.

Základem inovativního systému jsou izolační desky vyrobené z tvrzené resolové pěny. Přinášejí vynikající tepelněizolační vlastnosti i v malých tloušťkách. 8 cm deska poskytne vašemu domu stejnou ochranu, jako běžné zateplení o tloušťce 12 cm. K lepení a stěrkování těchto desek je vhodná i speciální lepící stěrka bez potřeby nanášení penetračního nátěru.

Ochrana fasády před mechanickým poškozením a vlivy počasí má velký význam u moderních domů s plochou střechou, kterým postrádá tradiční ochrana střešními římsami. Základem extra silného systému je výztužná stěrka, která je díky obsahu aramidových vláken extrémně odolná proti krupobití a jiným druhům zatížení.

Jaká bude cena zateplení?
Při kalkulaci ceny zateplení byste měli počítat s materiálem, nářadím i prací nezbytnou k realizaci. Dohromady jde průměrně o částku 35 až 45 eur za 1 m2. Při současné situaci na trhu se však může cena za zateplení pohybovat od 60 eur na m2. Nenechte se zaskočit a vypočítejte si potřebný rozpočet na zateplení již dnes. Přibližnou cenu materiálu si můžete snadno vypočítat pomocí kalkulátoru.

Státní dotace
Majitelé rodinných domů mohou získat příspěvek na zateplení od státu. Ministerstvo životního prostředí letos poskytne 14 000 eur na projekty, které dosáhnou úspory primární energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu před obnovou, nebo 19 000 eur u domů, které dosáhnou úspory primární energie na úrovni 30 až 60 % oproti stavu před obnovou, nebo 19 000 eur v případě domů, které dosáhnou úspory více než 60 %. Podávání žádostí o příspěvek se má spustit ve druhém pololetí roku 2022.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek