Domů Rady a Návody S příchodem léta nastává čas dovolených. Tipy na to, aby i ta...

S příchodem léta nastává čas dovolených. Tipy na to, aby i ta vaše byla co nejekologičtější

0

S příchodem letních měsíců nastává pro mnoho lidí i čas každoročních dovolených. Alespoň několik dní v roce, kdy může člověk „vypnout“, si jistě rád dopřeje každý. Důležité je však myslet také na to, aby byly naše dovolené co nejšetrnější k životnímu prostředí.
Obzvlášť dnes, v dobách velkých klimatických a environmentálních výzev, kterým musí planeta čelit, by si měli lidé uvědomit, že prakticky všechno, co dělají, nějakým způsobem – ať už pozitivní nebo negativní – ovlivňuje prostředí, ve kterém jako lidské společenství žijeme.

Aby alespoň částečně došlo ke snížení nežádoucích vlivů na životní prostředí, měl by se každý člověk snažit žít co možná nejekologičtějším způsobem. A platí to i pro dobu dovolených. Jsou-li totiž správně naplánovány, dokáží například výrazným způsobem snížit uhlíkovou stopu, kterou každý produkuje.

To je ovšem pouze jedna z věcí, díky které se může z běžné dovolené stát dovolená „zelená“. Přinášíme vám proto několik tipů, jak během dní volna a odpočinku zároveň alespoň malým dílem pomoci Zemi.

Vše začíná výběrem destinace
V závislosti na tom, jak daleko se nachází cílová destinace, kam má člověk namířeno, se odvíjí, jak velkou uhlíkovou stopu vyprodukuje. Doporučuje se proto, aby si člověk vybíral destinace, které jsou co možná nejblíže místu, ze kterého pochází. Pro mnohé jsou však často lákavé právě vzdálené a exotické destinace. V takovém případě je dobré si zjistit, jak je na tom konkrétní zvolená lokalita po environmentální stránce, zda se zavázala plnit nějaké ekologické plány nebo zda klade důraz na udržitelnost.

Slovinská Lublaň a množství španělských měst byly označeny za lokality, ve kterých člověk při návštěvě zanechá jen malou uhlíkovou stopu. Na ostrově Palau v Oceánii se zase návštěvníci před vstupem zavazují k tomu, že budou dávat pozor a chránit tamní přírodní a kulturní dědictví.

Zelené způsoby cestování
Pokud se už člověk rozhodne vycestovat do cílové destinace, kterou si pro svoji dovolenou vybral, měl by myslet na způsob dopravy, jakým se tam dostane. I v tomto případě je však nejlepší volit co možná nejzelenější alternativy, což ovšem není vždy možné. Často je třeba cestovat letadlem, přičemž právě letecká doprava má výrazně negativní vliv na životní prostředí.

Pokud se však jinak cestovat nedá, je dobré zvolit přímý letecký spoj bez zbytečných přestupů, případně se informovat o možnosti uhlíkové kompenzace, kterou některé letecké společnosti poskytují tím, že část zisku z ceny letenky věnují na podporu ekologických programů a organizacím zabývajícím se ochranou životního prostředí. .

V případě, že člověk cestuje do relativně blízké destinace, doporučuje se využít železniční doprava.

V samotné destinaci je následně vhodné k přepravě používat veřejnou dopravu, pronajmout si kolo nebo hybridní či elektrické vozidlo. Nejlepší však dané místo člověk pozná, bude-li ho objevovat pěšky.

Ekologické ubytování
Přestože ubytování v hotelech může být luxusnější a pohodlnější, často není pobyt v nich nejekologičtější. Přestože mnohé z nich o sobě prohlašují, že se drží zásad udržitelnosti, jde nejednou pouze o takzvaný greenwashing, tedy způsob, jakým se snaží mít image ekologického provozu, ale ve skutečnosti jí nejsou.

Při výběru ubytování je proto dobré se zaměřit na taková místa, která ekologické zásady nejen hlásají, ale je i dodržují a plní. Může jít například o provozy, které využívají alternativní zdroje energií (sluneční, větrná atd.), zachycují a následně využívají dešťovou vodu, nebo se šetrně a zodpovědně zbavují odpadu.

Pokud však takové ekologické ubytování není v destinaci dostupné, může člověk snížit dopady na životní prostředí i v „běžném“ ubytovacím zařízení. Těmi nejjednoduššími způsoby, jak toho dosáhnout, je například snížení spotřeby energií, případně požádání provozu ubytování o to, aby vám každý den neměnilo ložní povlečení či ručníky.

Zelená odpovědnost v cílové destinaci
Největší dopad na životní prostředí začíná mít člověk jako jednotlivec ve chvíli, kdy se již fyzicky nachází na místě, na kterém se rozhodl dovolenkovat. O tom, do jaké míry bude tento dopad negativní, rozhoduje to, co člověk na místě dělá. Chovat se během dovolené zodpovědně vůči přírodě a životnímu prostředí přitom vůbec není náročné.

Stačí se držet nepsaných ekologických pravidel, podle kterých bychom měli žít nejen na dovolené, ale i doma:

Jedním z těch hlavních pravidel je nakládání s vodou. S tím je spojena nejen její spotřeba na ubytovacím zařízení, ale například i pořízení té pitné. Vždy je totiž lepší mít vlastní láhev, kterou si lze podle potřeby doplňovat, než stále kupovat nové balené vody, které navíc často zvyšují sp.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version